A neurológia vagy ideggyógyászat a központi és környéki idegrendszer működésével, vizsgálatával foglalkozó tudomány. A központi idegrendszer az agyat és gerincvelőt, míg a környéki idegrendszer a test különböző részeihez, a végtagokhoz, szerveinkhez futó idegszálak összessége. Az idegrendszer működésének zavara, károsodása számos átmeneti vagy maradandó panaszt, tünetet okozhat. A leggyakoribbak a szédülés, egyensúlyzavar, végtagzsibbadás, végtaggyengeség, fejfájás.
Milyen panaszokkal érdemes neurológushoz fordulni?
Amennyiben a fejfájás nem akar múlni, érdemes neurológushoz fordulni. Az idegrendszeri eredetű problémák tünetei néha mindennaposnak tűnhetnek, máskor viszont mindenki számára érzékelhető, ezért rendkívül fontos egy általánosnak vélt problémát is kivizsgáltatni. A továbbiakban ezeknek felsorolását készítettük el:
- derékfájás vagy porckorongsérv
- mozgászavarok
- eszméletvesztéses rosszullétek
- állandó fejfájás
- kóros fáradékonyság
- kognitív zavarok
- anyagcsere betegségek
Az idegrendszert érintő problémák gyakran összefüggenek más szervrendszerek károsodásával is. Ilyenkor a betegségek kezelésében a neurológusok szorosan együttműködnek más szakorvosokkal, fizioterapeutákkal és gyógytornászokkal is. A pontos diagnózis felállítását számos invazív és nem-invazív vizsgálómódszer segíti.
Az idegrendszert érintő problémák gyakran összefüggenek más szervrendszerek károsodásával is. Ilyenkor a betegségek kezelésében a neurológusok szorosan együttműködnek más szakorvosokkal, fizioterapeutákkal és gyógytornászokkal is. A pontos diagnózis felállítását számos invazív és nem-invazív vizsgálómódszer segíti.
Leggyakoribb betegségek, amiket a neurológus kezel
A neurológus szakorvos a központi és környéki idegrendszert, valamint az agyi keringést érintő gyulladásos, fertőzéses, immunológiai, illetve degeneratív betegségek, valamint az idegek sérülésből adódó elváltozások kezelésével foglalkozik.
- Fejfájások: a rohamokban jelentkező, általában féloldali fájdalmat okozó migrén, az abroncsszerű, szorító fájdalommal járó tenziós, valamint a szem környékén fellépő éles, szúró fájdalommal járó cluster fejfájás.
- Epilepszia: az agy működési zavara, melynek során elektromos túlműködés (kisülés) jelentkezik, ami izomgörcs, tudatzavar formájában jelentkezik. Nem minden esetben jár görcsös rohammal, a kis rohamból a külső megfigyelő sokszor semmit nem vesz észre.
- Mozgászavarok: remegés (tremor), hirtelen fellépő, akaratlan mozgás (tikkelés), izomtónus csökkenés (disztónia), koordinációs zavarok mind idegrendszeri problémára utalhatnak.
- Alzheimer-kór: az agy idegsejtjeinek károsodásával járó neurodegeneratív betegség, mely a megismerési funkciók és a gondolkodás beszűkülésével, demenciával, illetve szellemi leépüléssel jár. A betegség lefolyása gyógyszeres kezeléssel lassítható.
- Parkinson kór: mozgászavart okozó neurodegeneratív betegség, az izomműködést befolyásoló idegsejtek ingerületátvivő képességét rontja. A betegség jellegzetes, végtagremegéssel, ízületi merevséggel és lelassult mozgással járó tüneteket okoz.
- Gerincvelői elváltozások: porckorong összenyomódása, idegrendszeri érintettséggel járó porckorongsérv, gerincvelő keringési zavara, mely tartós fájdalommal jár.
- Sclerosis multiplex: autoimmun betegség, melynek során a szervezet antitesteket termel az agy és gerincvelői idegeket körülvevő myelinhüvely ellen, ami ennek következtében gyulladásba kerül és az idegek károsodását okozza. Ez a hegesedés idővel megakadályozza az izmok koordinálását és az izomerőért és az érzékelésért felelős idegek ingerület továbbítását.
- Neuropátiás fájdalmak: zsibbadó, bizsergő, szúró, áramütésszerű érzés, vagy a hideggel/meleggel szembeni túlzott érzékenység, mely többnyire az idegrendszer károsodása nyomán a végtagokban jelentkezik.
- Agyi keringési zavarok: az agyi véráramlás korlátozottsága miatt alakul ki. Okozhatja hirtelen fellépő vérzéses stroke (agyvérzés), ahol a megrepedt érből kiáramló vér nyomja az agyat és az ér által ellátott terület nem kap megfelelő vérellátást. Hátterében állhat továbbá vértelen stroke (ischémiás stroke) is, amit vérrög okoz.
Bejelentkezés a +36 30 1818 618-as számon vagy küldjön nekünk emailt az info@lifemed.hu címre.
Rendelési időpontok
Bizonytalan ideig szünetel
Az első konzultáció ára
12 000 Ft
Kontroll
8 000 Ft