Gyermekpszichiátria
Nagyon ritkán fordul az elő, hogy egy gyermekpszichiátriai betegségben egyetlen ok szerepel előidézőként. A pszichés megbetegedések nem hasonlíthatók például a vakbélgyulladáshoz, amikor „betegség egységről” beszélünk, hanem a különféle okok együttesen hatnak: megjelennek a biológiai, a pszichológiai és a szociális tényezők egyaránt. Életkortól, nemtől és szociális helyzettől függően a gyerekek 12-14%-a érintett pszichiátriai problémában. Fiatalabb korban (11 év) a rizikó magasabb, mint néhány évvel később (15 év). Valószínűleg ennek a hátterében az állhat, hogy a 11 évesek intenzívebben reagálnak a környezeti ingerekre és kevesebb megküzdési stratégiával rendelkeznek életkorukból kifolyólag. Így az őket érő negatív életesemények sokkal több kárt tudnak okozni. A szülővel történő beszélgetés(ek) során, általában az első interjút követően – melyben a szülő felvázolja a problémát –, sor kerül az anamnézisre. Jó, ha mindkét szülő jelen van ezen a beszélgetésen. Itt kérdezhetik a terhességről, a baba tervezéséről, a szülésről és az azt követő időszakról. Szóba jön a táplálás, a gyermekkori betegségek, kórházi kezelések, a mozgás és a beszéd fejlődése, a szobatisztaságra szoktatás, illetve minden más, amit a szülő vagy a szakember fontosnak tart.
GYAKORI GYERMEKPSZICHIÁTRIAI ESETEK
Autizmus
- A tünetek 3 éves kor alatt jelentkeznek.
- Szociális zavarok, kommunikáció zavar, beszűkült és repetitív érdeklődés és viselkedés jellemzi.
Asperger szindróma
- Szélsőséges egocentrizmus, empátia hiánya, mentalizációs zavarok, baráti kapcsolatok hiánya, izoláció, szűk körű érdeklődés, non-verbális kommunikáció zavarai, szemkontaktus nem adekvát, mozgási ügyetlenség jellemzi.
ADHD
- Iskoláskorú gyermekek 5%-át érinti.
- Hajlamosító tényezők: Terhesség alatti dohányzás, alkohol fogyasztás, alacsony születési súly, szülői ADHD.
- 3 típusát különítjük el:
– Figyelemzavaros típus: tanulási nehézség, szétszórtság, feledékenység, koncentrációs nehézség, akaratgyengeség.
– Hiperaktív-impulzív típus: túlmozgás, viselkedészavar, dühkitörések, alvászavarok, szocializációs zavarok.
– Kevert forma: Jelentős figyelemzavar túlmozgással, impulzivitással.
TIC betegség
- 10.000 gyermeket tekintve 5 és 50 közé tehető az érintettek száma. Előfordulása fiúk körében lényegesen gyakoribb.
- A kényszermozgások (motoros tic-ek) és a hangadások (vokális tic-ek) lehetnek nagyon súlyosak vagy enyhébbek, egyszerűek vagy komplexek.
Szorongásos zavarok
- Több fajtáját különítjük el, melyek közül kiemelkedő a szorongás, a fóbia vagy a kényszerbetegség.
Hangulati élet zavarai
- Több fajtáját különítjük el, melyek közül kiemelkedő a depresszió és a bipoláris zavarok.
Gyermek neurológia
Születéstől felnőttkorig, az agy, a gerincvelő és az idegek működésével és betegségeivel foglalkozik a gyermek-neurológus. Az idegrendszeri betegségek az egész test működésére hatással vannak, ezért sokszor olyan komoly tüneteket okozhatnak, mint például az eszméletvesztés, görcsök, bénulás, érzészavarok, szédülés, súlyos fejfájás. A tünetek, panaszok lappanghatnak, ilyen például a csecsemő- és kisdedkori lassú, vagy kóros fejlődés, izomtónus zavarok, a széklet és vizeletürítési problémák, a tanulási zavarok, illetve bizonyos testtájak tartós fájdalmai. A mindennapi életet megnehezítő csecsemőkori szabályozási zavarok, mint például a tartós, befolyásolhatatlan sírás, étkezési nehézségek, alvásproblémák szintén ide tartoznak.
Mikor érdemes gyermekneurológus szakorvoshoz fordulni?
Akárcsak a felnőttek esetében, a gyermekeknél is számos olyan tünet létezik, amely mögött komoly neurológiai betegség is húzódhat. Ma már egyre több, korábban gyógyíthatatlannak vélt betegség gyógyítható, vagy az állapot romlása a korán elkezdett kezeléssel mérsékelhető. Csecsemő- és kisgyermekkorban kiemelten fontos az idegrendszeri problémák mielőbbi felismerése, hiszen a korai észlelés lehetőséget ad a beavatkozásra és a kóros állapot helyes útra terelésére.
- Koraszületés esetén érdemes neurológiai vizsgálatot kérni, az esetleges rendellenességek kiszűrése érdekében, továbbá fontos a koraszülöttek mentális- és mozgásfejlődésének nyomon követése legalább 3 éves korig.
- A leggyakoribb tünetek a kicsik fejlődésbeli elmaradása, a mozgás és beszédfejlődés késése, viselkedészavarok és magatartászavarok.
- Csecsemőkorban a fejlődésbeli elmaradásban, alvászavarban, táplálási nehézségekben, fokozott nyugtalanságban, a fejtartás, illetve a szem- és végtagmozgások rendellenességeiben mutatkozhatnak meg neurológiai problémák.
- Kisiskolás korban viszont intő jel lehet a hangulatingadozás, a fejfájás és a szédülés is.
- Az idegrendszeri betegségek közül gyermekkorban gyakran előfordul lázgörcs, eszméletvesztés, szédülés vagy fejfájás.
- A neurológiai rendellenességek lehetnek öröklöttek, de kialakulhatnak az agy veleszületett kóros elváltozásai során, szülési komplikációk miatt, vagy születés utáni betegségek szövődményeiként is
- Pubertáskorban a figyelemzavar, a tanulási nehézségek, a hangulatingadozások és egyéb pszichés problémák (szorongás, depresszió, fóbiák, pánik) is utalhatnak kóros állapotra
Rendelési időpontok
Vegye fel velünk a kapcsolatot vagy foglaljon időpontot!
Hétfő (páratlan hét)
16:00 – 18:00
Cegléd, Mátyás király u. 53. sz alatti rendelőben
Kedd
16:00 – 18:30
Cegléd, Mátyás Király u. 53. sz alatti rendelőben
Vizsgálati árak
Vegye fel velünk a kapcsolatot vagy foglaljon időpontot!
Szakorvosi vizsgálat
17 500 Ft
Kontroll vizsgálat
13 000 Ft
Vényírás vizsgálat nélkül
5 000 Ft